Materiały

Galeco - podbitka dachowa PVCPodczas budowy domu należy wziąć pod uwagę każdy element i zadbać o to, żeby został wykonany z należytą starannością. Do jednego z nich zaliczyć można na przykład podsufitkę dachową – inaczej podbitkę. Służy ona przede wszystkim estetycznemu wykończeniu dachu, tak aby przykryć wystające końcówki krokwi. Pełni również funkcję zapobiegającą niszczeniu okapu, czyli fragmentu, który wysunięty jest poza ściany budynku. Rzecz niby mało istotna, będąca jednak dopełnieniem całości elewacji.

Podbitkę dachową możemy wykonać z dwóch podstawowych materiałów. Pierwszym z nich jest drewno, stanowiące do niedawna najpopularniejsze rozwiązanie. Jego alternatywą jest PVC.

Podbitka dachowa z drewna

Podsufitka z drewna

Podsufitka z drewna

W przypadku podsufitki drewnianej należy pamiętać o otworach wentylacyjnych. Ich wykonanie oraz późniejsze osłonięcie siatką będzie koniecznością, jeżeli krawędzie desek są wyprofilowane i układane na zakład. Jeśli natomiast panele mają prosty kształt i układane są “na styk”, powstają między nimi naturalne szczeliny, dzięki czemu nie musimy już samodzielnie tworzyć otworów wentylacyjnych.

Sam sposób montażu podbitek z drewna nie jest skomplikowany. Długie deski należy przybijać za pomocą pojedynczych gwoździ na środku ich szerokości, natomiast krótkie – na początku i na końcu. Jeśli zaś odległość pomiędzy nimi wynosi 80-100 cm, potrzebna będzie również łata w środku rozpiętości okapu.

Podbitka dachowa z PVC

Podsufitka z PCV

Podsufitka z drewna

Podbitka wykonana z PVC może składać się zarówno z paneli gładkich, jak i o fakturze drewna. Standardowa długość paneli PVC sięga do ok. 4 m. Montaż tego typu podsufitek również nie jest trudny – wystarczy, na drewnianym ruszcie, połączyć panele na pióro i wpust oraz przybić je wkrętami. Można użyć także gwoździ aluminiowych albo ocynkowanych, umieszczonych w odległości mniej więcej co 40 cm od siebie. Na rynku dostępne są panele perforowane (zawierające szczeliny ułatwiające wentylację) oraz pełne. Do łączenia i wykończenia podbicia wykorzystać możemy listwy montażowe i narożniki zewnętrzne.

Kryteria wyboru

Wybór odpowiedniego materiału zależy oczywiście od osobistych preferencji. Podsufitka drewniana najbardziej spodoba się zapewne tym, którym zależy na ekologicznych materiałach. Jest ona również łatwa w konserwacji, odporna na czynniki atmosferyczne oraz deformacje, a także zapewnia bardzo estetyczne wykończenie. Podbitka z PVC ma natomiast tę zaletę, że w ogóle nie wymaga konserwacji. Prawdopodobnie nie spełni ona jednak oczekiwań wzrokowców, ponieważ, mimo iż dostępna jest w wielu kolorach, nie wygląda tak ładnie, jak drewniana. Wynagrodzeniem tej niedogodności może być jednak szybkość montażu, odporność na uszkodzenia oraz przede wszystkim atrakcyjna cena.

Brak możliwości komentowania.