Montaż podbitki dachowej jest zdecydowanie łatwiejszy, jeśli będzie ona wykonana z materiału PVC. Założenie podbitki drewnianej wymaga sporego doświadczenia, ale gdy zrobi się to dobrze, efekt na pewno będzie zadowalający.
Podstawową kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę przy montażu podsufitki, jest prawidłowe dokonanie pomiaru pomiędzy okapem a elewacją. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie obliczyć, ile będzie nas kosztował zakup materiału wykończeniowego. Pomoże nam to również określić, jaki sposób wykończenia będzie dla nas najbardziej optymalny.
Odpowiednia wentylacja
Jednym z najważniejszych zadań, jakie ma pełnić podbitka dachowa, jest wentylacja. Musimy więc pamiętać, aby we właściwych miejscach umieścić otwory wentylacyjne. Mogą one przybrać postać kratek z PVC, metalu, albo metalowej siatki. Jeśli układamy panele z drewna, możemy zrobić to w taki sposób, aby utworzyły się szczeliny wentylacyjne. Można tego dokonać, w co piątej desce wycinając pióro o ⅔ długości deski. Otwory wentylacyjne powinny mieć określoną powierzchnię: od 0,02% do 0,2% całej powierzchni dachu. Dokładny wymiar zależy od tego, jakiego rodzaju pokrycia użyjemy.
Należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie podsufitki – tutaj koniecznością jest wcześniejsze rozprowadzenie instalacji elektrycznej w przewidzianych do tego listwach albo peszlach. Nie możemy także zapomnieć o rozplanowaniu oprawek świetlnych w samej podbitce.
Ochrona materiałów
Kolejnym istotnym krokiem, będzie odpowiednie zabezpieczenie materiałów. Panele z PVC są pod tym względem bardzo wygodne, bo w ogóle nie trzeba ich impregnować, ani nie wymagają one późniejszej konserwacji. Podobnie wygląda kwestia paneli wykonanych z blachy ocynkowanej, których również nie trzeba zabezpieczać. Taka konieczność pojawia się jednak, jeśli chcemy wykorzystać panele drewniane lub blaszane z aluminium. W przypadku tych pierwszych, przed położeniem należy je pomalować oraz polakierować środkami wodoodpornymi. Panele blaszane muszą zostać powleczone antykorozyjną powłoką, jednak najczęściej dokonuje się tego już w momencie produkcji. Nie musimy zabezpieczać ich więc samodzielnie – chyba, że nastąpi naruszenie powłoki podczas ich zakładania.
Montaż na dwa sposoby
Sposoby montażu podbitki dachowej są dwa: jednym z nich jest użycie specjalnie przygotowanego stelaża, drugim – wystających końców krokwi. Montaż na stelażu stosuje się w przypadku podbitki układanej prostopadle do ściany elewacyjnej. Zazwyczaj stelaż utworzony jest z łat o przekroju 3 cm x 4 cm lub 4 cm x 5 cm. Z kolei w przypadku montażu do krokwi, podbitkę układa się równolegle do połaci oraz przybija do łat, ułożonych prostopadle do krokwi. Kierunek układania paneli jest dowolny, chyba że szerokość okapu nie przekracza 30 cm – wtedy podbitkę montuje się wzdłuż.
Przybijamy
W przypadku podbitki z PVC, po zamontowaniu łat montażowych, montuje się do nich specjalne listwy systemowe, przybierające kształt liter “J” lub “F”. Następnie wsuwa się w nie panele dekoracyjne. Listwy należy przybić gwoździami, pamiętając przy tym, aby odległość pomiędzy nimi wynosiła nie mniej niż 40 cm. Podczas przybijania lub docinania paneli, nie można zapominać o tym, że materiał kurczy się i rozciąga pod wpływem temperatury. Przy docinaniu należy więc wziąć poprawkę na ok. 4 mm, natomiast przy przybijaniu gwoździ na ok. 1 mm.
Jeśli wykorzystujemy panele drewniane, deski należy przybić do łat montażowych – na początku oraz na końcu każdej z nich. Ponieważ odległości pomiędzy gwoździami nie mogą być mniejsze niż 100 cm, trzeba wzmocnić konstrukcję za pomocą dodatkowych łat montażowych. Zamiast gwoździ można również użyć specjalnych wkrętów do drewna.