Co trzeba wiedzieć o drewnianej podbitce dachowej?

Drewniana podbitka dachowa idealnie komponuje się z innymi naturalnymi materiałami budowlanymi. Będzie pasować do dachów pokrytych gontem, dachówką ceramiczną oraz do większości typów elewacji. Z pewnością podsufitka będzie prezentować się estetycznie przez długie lata, jednak konieczne będzie przeprowadzanie okresowych renowacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o podbitce dachowej z drewna?

Podbitka dachowa, czyli zabudowa okapu dachu chroni elementy konstrukcyjne więźby dachowej przed czynnikami atmosferycznymi. Zabezpiecza warstwy izolacji termicznej oraz nie pozwala zagnieździć się pod dachem owadom, ptakom i szkodnikom. Dzięki podsufitce dach tworzy zwartą, stabilną powierzchnię. Jednym z materiałów wykorzystywanych do montażu podbitki dachowej są drewniane deski.

Drewniana podbitak dachowa

Jakie drewno?

Do wykonania podbitki dachowej stosuje się deski o grubości ok. 12-22 mm. Najczęściej wybierane są deski sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe. Drewno powinno być wysuszone i zaimpregnowane. Jeśli kupiliśmy surowe deski, musimy zrobić to na własną rękę, zabezpieczając drewno specjalnymi preparatami. Zewnętrzną stronę warto pomalować dwa, trzy razy. Długość desek nie powinna przekraczać 6 m.

Montaż drewnianej podbitki dachowej

Drewnianą podbitkę dachową montuje się bezpośrednio pod krokwiami. Najpierw należy wykonać drewniany stelaż, który przytwierdza się do krokwi. Listwy montażowe mocuje się prostopadle. Do listew przybija się deski podbitki dachowej, które montuje się prostopadle do ściany lub równolegle (zalecane w przypadku wąskich okapów). Proste deski mocuje się na styk, jedna przy drugiej. W takiej sytuacji nie trzeba wykonywać otworów wentylacyjnych. Gdy montujemy deski profilowane na pióro-wpust, konieczne jest wykonanie otworów, które zapewnią wentylację połaci dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *