Poprawny montaż podbitki dachowej zapewni jej długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie. Podczas zakładania paneli podsufitki mogą zdarzyć się pewne wpadki, o których lepiej wiedzieć zawczasu. Co może pójść nie tak podczas montażu podbitki dachowej?
Podbitka dachowa z tworzywa PVC w systemie Galeco Decor została zaprojektowana tak, by jej montaż nie sprawiał problemu. Jeśli jednak sami zabieramy się za ułożenie paneli podsufitki, lepiej dobrze poznać zasady jej montażu.
Konstrukcja łat
Konstrukcję nośną tworzy się z drewnianych łat o wymiarach 25×50 mm. Drewno powinno być wysuszone i zaimpregnowane środkami chroniącymi przed działaniem wilgoci i pleśni. Łaty przybija się do okapu przy krawędzi dachu oraz przy ścianie. Ich rozstaw nie powinien być większy niż 40 cm. W przypadku szerszych okapów potrzebne będzie dołożenie jeszcze jednej łaty na środku konstrukcji. Dopiero do łat montuje się listwy montażowej typu J, do których wsuwane będą panele podbitki.
Źle pobrany wymiar paneli
Panele podsufitki w systemie Galeco Decor mają wymiary: 295 x 4000 mm, co oznacza, że konieczne będzie docięcie ich na odpowiednią długość i szerokość. Przed wzięciem do ręki piły, należy dobrze wymierzyć odległość pomiędzy krańcami okapu dachu. Najlepiej zrobić to dopiero po zamontowaniu konstrukcji nośnej i listw montażowych. Jest to ważne, ponieważ panele nie mogą się stykać.
Brak odstępów dylatacyjnych
Tworzywo PVC jest materiałem, który ulega rozszerzalności cieplnej. Panele wydłużają się lub kurczą w zależności od zmian temperatury. Konieczne jest więc pozostawienie ok. 3 mm luzu w listwach montażowych. W przypadku przybijania listew gwoźdźmi również trzeba zostawić ok. 1 mm luzu, nie dobijając ich do samego łepka.
Ułożenie paneli
Paneli podbitki dachowej z tworzywa PVC lepiej nie układać wzdłuż ścian. Linie pofałdowań powinny być prostopadłe do płaszczyzny ścian. W innym przypadku panele mogłyby nie utrzymać własnego ciężaru, co skutkuje zwykle pęknięciami i wyginaniem się materiału. Na rogach połaci panele można ułożyć albo prostopadle do siebie albo pod kątem 45 stopni na wzór ramy obrazu.