Instalacja lamp w podbitce dachowej

Podsufitka pełni kilka funkcji, a jedną z nim jest niewątpliwie ozdobne i estetyczne wykończenie okapu. Aby sprawić, iż dach nabierze charakteru i będzie się wyróżniać z otoczenia, podbitkę można dodatkowo wyposażyć w oświetlenie – nie tylko wzmocni on efekt końcowy i podkreśli bryłę domu, ale także zwiększy bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Aby zamontować oświetlenie bezwzględnie zwrócić należy się do fachowca – elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Tylko wtedy mamy pewność, iż będzie on nie tylko sprawnie działać, ale także nie stanie się zagrożeniem zarówno dla domowników jak i całej instalacji elektrycznej domu. Do zamontowania oświetlenia niezbędny jest odpowiedni zestaw narzędzi: wiertarka z wiertłem otworowym czy nożyce do blachy. Z ich pomocą wywierca się otwory w panelach podsufitki, które najbezpieczniej zdemontować na czas prac instalacyjnych.

Oświetlenie w podbitce dachowej

Źródło: pinterest.com

Choć oświetlenie montowane jest zabudowanie podbitki dachowej, nie oznacza to wcale, iż możemy bagatelizować kwestię wyboru odpowiednich materiałów. Oprawy oświetleniowe muszę być odporne na wilgoć oraz wahania temperatur – jednymi słowy, dostosowane do montażu na zewnątrz budynku. Co więcej, pamiętać należy o wyborze takich produktów, które dobrze współgrać będą z materiałem z jakiego została wykonana podsufitka. Gdy okap został zabudowany panelami PVC, pod uwagę należy wziąć kwestię nagrzewania się lamp – mogą one bowiem podtopić panele. Gdy podsufitka wykonana jest ze stali, niezbędne jest szczególnie ostrożne zabezpieczenie i izolacja połączeń i styków. W przypadku podbitki drewnianej, pamiętać należy o tym aby kable nie stykały się bezpośrednio z drewnem.

Dostępne na rynku lampy odpowiednie do montażu w podbitce dachowej to przede wszystkim LED-y lub halogeny. Zbudowane są z płaskiej oprawy, w której umieszcza się źródło światła oraz uszu montażowych ułatwiających instalację. Producenci oferują lampy przede wszystkim utrzymane w nowoczesnej, wręcz industrialnej stylistyce. Nie brak jednak bardziej stonowanych, uniwersalnych produktów. Ciekawe efekty świetlne osiągnąć można m.in. decydując się na oprawy umożliwiające zmianę kierunku światła. Dzięki temu jeszcze bardziej podkreślić można piękno budynku, ale także doświetlić miejsca, po których poruszać należy się ze szczególną ostrożnością.

Oświetlenie w podbitce dachowej

Źródło: pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *