Wykończenie okapu dachu, czyli tzw. podbitka lub podsufitka to ważny element każdego dachu z okapem. Najczęściej podsufitki wykonuje się z trzech popularnych materiałów budowlanych: blachy, drewna lub tworzywa PCW. Postaramy się podpowiedzieć, który z nich wybrać.
Podbitka z drewna
Drewno jest uniwersalnym i naturalnym materiałem. Sprawdzi się w większości projektów i będzie pasować do wielu rodzajów elewacji i pokrycia dachowego, choć najlepiej wygląda z innymi naturalnymi materiałami, np. z dachówką ceramiczną i cegłą klinkierową na ścianach. Ze względu na łatwość montażu i obróbki, drewno nada się do montażu podbitki w bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachu. Ceny materiału mogą różnić się w różnych regionach Polski. Trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj drewna i jego grubość (zwykle ok. 15 mm). Oprócz kosztów robocizny trzeba będzie zapłacić za malowanie i farbę bądź lakier. Zaoszczędzić można malując deski podsufitki samodzielnie. Podbitka z drewna wymaga prac konserwacyjnych. Co dwa, trzy lata trzeba będzie zetrzeć starą farbę i pomalować na nowo.
Podbitka z blachy stalowej
Podsufitki z blachy stalowej są bardzo trwałym i solidnym wykończeniem okapu dachu. Stal jest jednak droższym materiałem od drewna, a co więcej trudnym do obróbki. Potrzebne będą specjalne narzędzia blacharskie. stal jest ciężka, zatem wymaga solidnej konstrukcji montażowej. To wszystko przekłada się na koszty robocizny. Podsufitka ze stali będzie doskonała do nowoczesnych brył budynków i pokrycia wykonanego również z blachy. Zaletą tego materiału jest brak konieczność wykonywania prac konserwacyjnych. Należy jednak uważać, by panele z blachy nie były zarysowane, co może prowadzić do powstawania korozji.
Podbitka z tworzywa PVC
Dużą popularnością cieszy się tworzywo sztuczne PVC, z którego produkuje się gotowe panele podbitki dachowej. Ten materiał ma wiele zalet i jest bardzo uniwersalny. Gładkie panele mogą imitować stal, natomiast podbitka z fakturą drewna zastąpi ten materiał. Wyprofilowane elementy podbitki z PVC są lekkie i bardzo łatwe w montażu, więc można samodzielnie wykonać obróbkę okapu dachu, oszczędzając na kosztach ekipy budowlanej. System podsufitki z PVC Galeco DECOR zawiera dodatkowo gotowe panele perforacyjne, które zapewniają odpowiednią wentylację dachu. W przypadku pozostałych materiałów należy wykonać otwory wentylacyjne. Podbitka z tworzywa również nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych. Za elementy podbitki z PVC zapłacimy podobną cenę, co za drewniane wykończenie okapu dachu.