Wykończenie okapu dachu polega na zamontowaniu pod wystającą poza lico ścian częścią połaci dachu dodatkowego obicia. W zależności od tego, w jaki sposób je zamontujemy, można mówić o podbitce lub nadbitce.
Czym się różni podbitka dachu od nadbitki?
Podsufitka czy podbitka, jak sama nazwa wskazuje, służy do podbicia dachu. Umieszcza się ją więc pod wszystkimi elementami konstrukcji więźby, na samym końcu budowy dachu lub już po zakończeniu prac budowlanych. Nadbitkę montuje się w trakcie prac na dachu pomiędzy krokwiami a poszyciem dachu. To oznacza, że „z dołu” jedynym widocznym elementem więźby będą właśnie krokwie. Panele podbitki można zamontować prostopadle do powierzchni ścian budynku, czyli pod kątem do połaci dachu lub równolegle do połaci (tuż pod dachem). W przypadku nadbitki mamy do dyspozycji tylko tę drugą opcję.
Zalety nadbitki
- Tworzy spójną i stabilną konstrukcję z dachem, ponieważ jest jego integralną częścią.
- Sprawia, że dach nabiera lekkości, nie tworzy zamkniętej skrzyni jak podbitka dachowa.
- Pozwala wyeksponować krokwie, jeśli są ciekawie rzeźbione lub malowane, daje możliwości artystycznego wykończenia dachu.
- Oszczędza materiał na wykonanie.
Wady nadbitki
- Montuje się ją na krokwiach, co wymaga uwzględnienia jej montażu przed ułożeniem pokrycia. To utrudnia także jej wymianę w przypadku konserwacji. Podczas montażu należy odpowiednio naciąć krokwie na grubość desek nadbitki. Istnieje ryzyko złej wentylacji dachu
- Brak wyboru materiału. W przypadku nadbitki właściwie można zdecydować się tylko na różne rodzaje drewna. Wykonanie nadbitki z innego materiału może nie dać takich efektów i raczej jest rzadko stosowanym rozwiązaniem
- Koszty wykonawstwa należy ponieść w trakcie montażu dachu
- Wymaga estetycznego wykończenia krokwi
- Konserwacji (czyszczenie, malowanie) wymagają deski nadbitki oraz wystające krokwie
Nadbitkę wykonuje się najczęściej w przypadku tradycyjnych projektów. Ze względu na drewno jako materiał wykończeniowy nadbitka pasuje do innych naturalnych materiałów (np. dachówka).